Jak nadać przesyłkę? Paczkomaty czy kurier? Przesyłka standardowa i niestandardowa. Czym się różną? Te i inne informacje związane z nadaniem przesyłek i zamówieniem kuriera znajdziesz w naszym poradniku kurierskim
Zazwyczaj gdy chcemy wysłać przesyłkę to najczęściej korzystamy usług oferowanych w sieci internet. Wygląda to w sposób następujący: chcę nadać przesyłkę, więc szukam w internecie firmy kurierskiej, znajduję i od razu przechodzę do samego zamówienia. Mało kto zastanawia się, z czyjej usługi w tym momencie korzysta, bezpośrednio przewoźnika czy pośrednika. Na początek więc wyjaśnijmy, co znaczą te dwa pojęcia.
Przewoźnik czyli firma kurierska to podmiot, której zadaniem jest fizyczny odbiór i dostarczenie przesyłki pod wskazany adres, na zlecenie klienta. To przewoźnik zatrudnia kurierów, realizuje transport, prowadzi magazyny, itd., ogólnie rzecz biorąc: zajmuje się logistyką dostaw.
Pośrednik zaś to firma, która ma podpisane umowy z wieloma przewoźnikami czyli firmami kurierskimi, i w imieniu klienta „załatwia” realizację usługi odbioru, transportu i doręczenia przesyłki. Nie zatrudnia kurierów, nie zajmuje się samym procesem doręczania, ale stara się zaproponować klientowi najkorzystniejszą cenę na rynku, przedstawia oferty różnych przewoźników, a poza tym w razie problemów podejmuje się ich rozwiązania, a jeśli nie jest to możliwe to przekazuje rozwiązanie problemu przewoźnikowi.
Co do zasady – jeśli prowadzisz biznes, w ramach którego wysyłasz dużo przesyłek, robisz to regularnie, wiesz na przykład, że w każdy poniedziałek i czwartek będziesz miał ich określoną ilość, to korzystne będzie podpisanie umowy bezpośrednio z przewoźnikiem jeśli w ramach tej umowy możliwe jest określenie konkretnych dni i godzin podjazdów kurierów. W każdym innym przypadku korzystniej będzie zamówić przesyłkę u pośrednika.
Dlaczego? Już tłumaczymy.
Jeśli podpiszesz z przewoźnikiem umowę na wysyłanie dużej ilości przesyłek, możesz negocjować bardziej korzystną cenę. Możesz także umówić się – o ile jest to dla ciebie wygodne, że w danym dniu tygodnia kurier będzie odbierał te przesyłki z określonego miejsca, nie będziesz musiał go każdorazowo go zamawiać.
Jednak, jeśli podejmiesz współpracę z przewoźnikiem, będziesz zobowiązany umową, w której zadeklarujesz ilość przesyłek, które będziesz chciał wysłać. Oznacza to między innymi, że jeśli w danym okresie czasu, nie wyślesz tylu paczek, ile zadeklarowałeś w umowie, przewoźnik będzie mógł (zwykle tak się dzieje) zmienić jednostkową cenę przesyłki lub naliczyć dodatkową opłatę. W efekcie wysłanie przesyłki okaże się droższe.
Z pośrednikiem nie musisz podpisywać żadnych umów. Do niczego nie musisz się zobowiązywać. Nieważne, czy będziesz wysyłał dużo, czy mało przesyłek. Za każdym razem będziesz mógł wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę. Może się zdarzyć, że wysłanie dużej paczki będzie tańsze u jednego, zaś mniejszej u innego… W jednym przypadku czas dostawy będzie miał kluczowe znaczenie, w innym – już nie… Korzystanie z usług pośrednika daje elastyczność, za każdym razem zamawianą usługę możesz dostosować do swoich potrzeb wybierając taką, nie inną firmę kurierską. Ten wybór należy do ciebie – po wpisaniu podstawowych parametrów twojej przesyłki, zobaczysz proponowaną cenę za usługę jej doręczenia – różną u rożnych przewoźników.
Warto także zaznaczyć, że w zdecydowanej większości przypadków (wyłączywszy te, w których wysyła się naprawdę dużo przesyłek), korzystając z usług pośrednika, zapłacisz za przesyłkę mniej niż bezpośrednio u przewoźnika. To dlatego, że pośrednicy, „obsługując” wielu klientów mogą z firmami kurierskimi wynegocjować takie ceny, których nie są w stanie wynegocjować klienci indywidualni.
A jeśli chodzi o wady korzystania z usług pośrednika? Za każdym razem trzeba zamawiać przesyłkę czyli zlecać odbiór przesyłki przez kuriera - nie można zlecić odbiorów cyklicznych w ustalonych godzinach. Ustalenie daty i godziny odbioru przesyłki w przypadku usługi zamawianej u pośrednika jest mniej elastyczne. W przypadku gdy składamy zamówienie u pośrednika koniecznym jest wydrukowanie etykiety. Kurier w przypadku tej opcji nie przywiezie gotowej do przyklejenia etykiety. To dla niektórych może być uciążliwe, choć z drugiej strony, wypełnienie stosownego formularza na stronach pośredników jest proste i nie zajmuje więcej niż kilka minut.
Może się zdarzyć, że kurier nie trafi po odbiór paczki lub nie przekaże jej pod wskazany adres w wyznaczonym terminie. Jeśli usługa doręczenia przesyłki będzie realizowana bezpośrednio przez przewoźnika, to trzeba będzie to wyjaśniać z jego pracownikami. Jeśli jednak wybierzesz usługę pośrednika, będziesz mógł zgłosić swoje wątpliwości u pośrednika. Wówczas problem rozwiązuje znacznie sprawniej może rozwiązać obsługa pośrednika ponieważ to oni kontaktuje się z obsługą przewoźnika i wyjaśniają, skąd w danym przypadku wziął się problem, i co można w związku z tym zrobić. Informację zwrotną na ten temat otrzymasz od pośrednika. Oczywiście jeśli nie jest to możliwe lub obsługa pośrednika uzna, iż znacznie sprawniejszym będzie bezpośredni kontakt do przewoźnika to stosowna informacje w tej sprawie zostanie Ci przekazana.
Podsumowując, decyzja czy złożyć zamówienie bezpośrednio u przewoźnika czy u pośrednika zależy od kilku czynników, a mianowicie ceny, częstotliwości wysyłek oraz od poziomu elastyczności usługi jakiej potrzebujemy.